Wydarzenia

„Ekokulturalne przedszkole”

Nasze młodsze grupy przedszkolne od września biorą udział w projekcie „Ekokulturalne przedszkole”, którego organizatorem jest miesięcznik „Bliżej przedszkola”. Program polega na podejmowaniu różnorodnych akcji na rzecz naszej planety, które mają na celu, już od najmłodszych lat, zaszczepiać w dzieciach chęć do działania i pokazać, że każdy ma wpływ na kondycję Ziemi i jest za nią odpowiedzialny. W każdym miesiącu (od września do maja) wykonujemy jedno zadanie ekowyzwanie.
Do tej pory udało nam się zrealizować następujące zadania:

Wrzesień – „zielona sala”
Dzieci wspólnie z wychowawczyniami posadziły różne kwiaty doniczkowe, które pięknie przyozdobiły parapety w naszych salach. Wykonaliśmy także ekologiczny nawóz ze skórek od bananów, którym zasilaliśmy nasze rośliny, aby lepiej rosły. W każdej sali powstał „kącik przyrody”, który zmienia się w zależności od pory roku.

Październik – kącik makulatury
Przedszkolaki, z pomocą swoich pań, wykonały specjalne pojemniki, do których trafia różnego rodzaju papier: kartki, które tylko częściowo zostały wykorzystane, nieudane rysunki, ścinki po pracach plastycznych. Każde dziecko w dowolnym momencie może sięgnąć po papier z tego pojemnika i ponownie wykorzystać kartkę. Zgromadzony papier z kącika makulatury przydaje się również do różnorodnych prac plastycznych, które nie wymagają użycia czystej kartki w dużym formacie.

Listopad – „hotel dla owadów”
Listopadowe zadanie polegało na zbudowaniu „hotelu” dla owadów.
Wiemy doskonale, że bez pożytecznych owadów nie byłoby możliwe zapylanie kwiatów i owocowanie. Przedszkolaki, wykorzystując naturalne materiały: szyszki, słomę, korę, patyki, kawałki drewna oraz trzcinowe słomki, wykonały schronienie dla wielu gatunków pożytecznych owadów np. trzmieli, biedronek, chrząszczy czy pszczół. Hotel został umieszczony w pobliżu szkoły, aby owady mogły znaleźć w nim miejsce do przezimowania. Wierzymy, że zrobione przez nas „domki” pomogą owadom przetrwać zimę, żeby wraz z nadejściem wiosny mogły zapylać kwiaty, rosnące wokół naszej szkoły.

Grudzień – „Ptasi bar”
W grudniu zadbaliśmy o naszych skrzydlatych przyjaciół, którzy nie odlecieli na zimę do ciepłych krajów. Wykonaliśmy przysmaki dla ptaszków ze smalcu i różnorodnych ziaren m.in. słonecznika, pszenicy, owsa, nasion lnu, suszonych owoców i zawiesiliśmy je na gałęziach drzew w pobliżu naszej szkoły. W karmnikach umieściliśmy słoninkę i systematycznie dosypywaliśmy ziaren zbóż.

Styczeń – „Pożeracz zakrętek”
Zbieranie plastikowych zakrętek jest akcją , która cudownie łączy ideę pomagania innym z działaniami na rzecz ochrony środowiska . Aby zachęcić dzieci do zbierania zakrętek zrobiliśmy wspólnie  „Pożeracza zakrętek”, który pomoże w ich gromadzeniu. Zgromadzone w ten sposób zakrętki przekazujemy systematycznie na cele charytatywne.

Luty – „Drugie życie ubrań”
W tym miesiącu, uwrażliwialiśmy dzieci na to, jak ważne dla środowiska jest kupowanie tylko tych rzeczy, których naprawdę potrzebujemy i tylko tyle, ile jesteśmy w stanie wykorzystać. Zachęcaliśmy przedszkolaków do przekazywania swoich nieużywanych już rzeczy (zabawek, ubrań) dalej, żeby mogły jeszcze posłużyć innym.
Dzieci dowiedziały się również, że jeśli mamy w domu ubrania, które nie nadają się już do noszenia, dobrym pomysłem jest nadanie im drugiego życia, np. poprzez zrobienie z nich przytulanek. Przedszkolaki, z niepotrzebnych, „rozparowanych” zimowych rękawiczek, z pomocą swoich pań wykonały śmieszne pacynki. Dzieci ozdobiły je według własnego pomysłu, przyklejając im oczy z guzików, przywiązując kolorowe tasiemki i wstążeczki.

Przedszkolaki w dalszym ciągu są gotowe do działania na rzecz naszej planety i z ciekawością oczekują na kolejne ekowyzwania.

Aleksandra Tekielak

GALERIA


  • Posted on kwiecień 5, 2022 - 6:38 pm
  • By admin
  • Posted in


© Created by Jocker™